Важливо пам'ятати, що саме в будівництві зрубу необхідно максимально врахувати всі конструктивні особливості одночасно, оскільки подальше перепланування дерев'яного будинку обмежене.

Проектування

Початковим етапом при створенні дерев'яного будинку, як і будь-якого іншого будинку, є підготовчий етап будівництва. У цей час вивчається земельна ділянка, створюється карта висот, вивчаються властивості ґрунтів, кліматична ситуація у місці будівництва, вибирається тип та проект будинку з урахуванням побажань та переваг всіх членів сім'ї. Вже на цьому етапі слід продумати, як співвіднести розміри майбутніх господарських приміщень та житлових кімнат, щоб досягти максимуму зручностей проживання та переміщення по дому.

Будівництво будинку може вестись за типовим або індивідуальним проектом. Типові проекти, можна придбати в різних організаціях так і в проектних інститутах, а в даний час вони мають і видавництва, що випускають літературу з будівництва. Однак будь-який проект ще потрібно правильно «посадити» на Вашу ділянку, дотримуючись пожежних, санітарних та інших вимог. Крім цього наявність геології (карти ґрунтів) дозволить спроектувати правильний тип фундаменту, зберігаючи Ваші гроші від непотрібних витрат, дозволивши при цьому отримати міцний та надійний будинок.

Оскільки будівництво дерев'яних будинків та його культура в нашій країні тільки розвивається, вибір вдалого проекту дерев'яного будинку, а тим більше зрубу ручного теса, завдання не просте, на відміну від таких країн як США, Канада, Франція та Словаччина, де збережені традиції будівництва зрубів. Крім цього в архітектурі будівництва дерев'яних будинків повинні знайти відображення особливості природного ландшафту, клімату, місцевих традицій, а також насамперед побажання самого забудовника. Тому перевагу слід надавати індивідуальним проектам. Це, у свою чергу, дозволить більш серйозну увагу приділити покращенню естетичних якостей дерев'яних будинків, сприятиме виявленню специфіки зовнішнього вигляду кожного будинку окремо, а також дасть змогу відійти від утилітарності. Чим складніший рельєф ділянки, тим більше виправдана розробка індивідуального проекту.

При виборі проекту слід враховувати орієнтацію будівель на світлі. Орієнтація житлових будинків має забезпечувати найкращі умови проживання у зимовий та весняно-осінній періоди та не допускати перегріву влітку. Найбільш сприятлива орієнтація житлових приміщень – південний та південно-східний напрямки. Орієнтація всіх житлових кімнат на один бік не рекомендується.

Велику роль при проектуванні будинку відіграють особливості ділянки, призначеної для забудови. На маленькій ділянці будувати великий будинок недоцільно, а на великій маленький будинок буде безглуздо.

При виборі розмірів будинку та його планування слід враховувати склад сім'ї та звички кожного її члена. Вчені підрахували, що об'єктивно на одну особу має припадати 30-40 кв.м. загальної площі, що дозволяє гармонійно сприймати житловий простір. При меншій площі людина почувається сором'язливо, а при більшій втрачає відчуття комфорту.

Об'єктивним показником оптимального розміру будинку є час переходу з одного приміщення до іншого. Якщо воно становить понад 30 сік, то такий будинок викликатиме почуття дискомфорту та втому. У реальному житті час на перехід з однієї кімнати в іншу має становити не більше ніж 10-15 сек. Саме тому не рекомендують будувати будинки зі складними переходами та галереями, переміщення якими займає багато часу.

Індивідуальний будинок від міської квартири відрізняється наявністю двох окремих зон: житлової та господарської, які мають бути розділені між собою. Житлову зону поділяють на денну та нічну. У одноповерхових будинках цей поділ є досить умовним, але у дворівневому житлі, яким зазвичай і є зруби, зонування відбувається мимоволі.

Дійсно, зазвичай у двоповерховому чи мансардному будинку зона нічного перебування розташована на другому поверсі, і вдень її відвідують рідко. Там, як правило, розміщують спальні, дитячі кімнати та вбиральні. Також у нічній зоні бажано розмістити додаткові гігієнічні приміщення, ванни та туалети. До нічної зони зазвичай примикають балкони, що служать для відпочинку у вечірній час.
У денній зоні зазвичай влаштовують хол, загальну кімнату з каміном, кухню та їдальню. Тут же дублюють гігієнічні приміщення. Як правило, це «гостяні санвузли». Тому, крім унітазу, там бажано розташовувати душову кабіну. До житлової зони примикають веранди або тераси, які в теплу пору року є місцем відпочинку та розваг. Бажано на момент проектування продумати сценарій відпочинку у таких місцях. Тоді там можуть виникнути зручні та функціональні місця для барбекю чи міні басейни.

Проектуючи свій будинок, краще звернутися до хороших архітекторів, які працюють саме з дерев'яними будинками. Як правило, такі архітектори мають достатній досвід і зможуть підібрати найбільш комфортне співвідношення розмірів площ приміщень, висоти стель, ширини сходових прорізів, висоти сходів, розмірів вікон та інших архітектурних елементів, які в період експлуатації будинку створять гармонію внутрішнього світу.

Усі роботи
Дівчата

Дівчата

Карібо

Карібо

Дім біля озера

Дім біля озера

Царська лазня

Царська лазня

Хуст

Хуст

м. Хуст. Єлизаветинська церква 14 століття. Відновлення дерев'яної покрівлі з ґонту.

Арена

Арена

Велика альтанка-навіс під традиційним двосхилим дахом. Рубані лавки та столи. Матеріал покрівлі – керамічна черепиця.

Модуль

Модуль

Простора лазня для великої компанії. Середній діаметр колоди 35 см. Дах виконаний з гонти.